TERMODYNAMIKA MOLEKULARNA

uwagi na temat pracy semestralnej


Praca semestralna

(bardziej szczegółowe informacje znajdujš się na kolejnej stronie)



Głównym celem pracy semestralnej jest wygenerowanie pewnych właœciwoœci termodynamicznych dla czystych substancji lub mieszanin a następnie porównanie ich z rzeczywistymi danymi eksperymentalnymi. W ten sposób można oszacować przydatnoœć okreœlonego modelu do przewidywania właœciwoœci termodynamicznych.
Praca składa się z trzech etapów.

1. Częœć literaturowa.

Polega na znalezieniu w bibliotece (niekoniecznie w bibliotece wydziałowej), artykułu prezentujšcego wybrane dane eksperymentalne. Będzie on napisany w obcym języku (zwykle po angielsku) - trzeba go przeczytać i zrozumieć przynajmniej to co dotyczy techniki eksperymentalnej i szacowanego błędu pomiaru.

2. Częœć obliczeniowa.

Program, który jest dostępny w internecie, pozwala na obliczenie tych samych właœciwoœci bez posługiwania się eksperymentem. Dysponujemy zatem dwoma zestawami danych - danymi pomiarowymi, "prawdziwymi" oraz wygenerowanymi przez model a obliczonymi za pomocš programu. Te ostatnie to dane modelowe. Majš się tak do tych pierwszych jak uproszczony obraz do swego idealnego pierwowzoru. Niemniej jednak jeœli błšd danych modelowych nie jest duży, posiadajš one jednš, zwykle rozstrzygajšcš, zaletę - niskš cenę. Koszt bowiem eksperymentu zdecydowanie przewyższa koszt obliczeń. W tej chwili ocenia się, że jest około dwudziestokrotnie wyższy, ale różnica na korzyœć danych modelowych stale roœnie.
Stawiamy zatem pytanie - jakiego błędu należy oczekiwać przy przewidywaniu okreœlonych właœciwoœci (dla okreœlonych zwišzków i okreœlonych warunków). Czy jest to błšd, który można zaakceptować, czy też obraz wynikajšcy z modelu tak bardzo odbiega od rzeczywistoœci, że metoda nie znajdzie zastosowania w praktyce. W tym drugim przypadku jest to ważna wskazówka, że użyty model jest zbyt uproszczony.
Wielkoœć błędu jest względna i zawsze musi być odniesiona do błędu eksperymentalnego. Stanowi on aktualnš granicę dokładnoœci z jakš możemy obserwować rozważane właœciwoœci. W zwišzku z tym ocena błędu eksperymentalnego ma kluczowe znaczenie w całej analizie. Błšd jest zwykle (chociaż nie zawsze !) deklarowany przez autorów, ale do pewnego stopnia ich ocena może być zweryfikowana poprzez skorelowanie danych. Proces ten polega na użyciu równania regresji wystraczajšco elastycznego aby nie wprowadzać obcišżeń modelowych. Œrednie odchylenia pomiędzy wielkoœciami eksperymentalnymi i obliczonymi na podstawie równania korelacyjnego, sš miarš błędów eksperymentalnych.
Zadania obliczeniowe sš zatem następujšce:
- przewidywanie danych
- ich korelacja

Używamy do tego celu programu (therm.exe), który opisany jest oddzielnie.

3. Częœć edycyjna.


Zebrany materiał musi być podsumowany i opisany, zgodnie z powszechnie przyjętymi standardami. Musi zawierać jasno zdefiniowany cel pracy, opis użytych danych eksperymentalnych, wykresy, spis literatury i przede wszystkim wnioski

Szczegółowe informacje na temat formy i zakresu pracy znajdujš się tutaj.